Biała Fabryka w Łodzi

Po ostatniej wizycie w Gdańsku, postanowiliśmy sprawdzić inne ciekawe miasta w Polsce. Dzisiaj zabieramy Was do wspaniałej Łodzi, w której nie brakuje ciekawych miejsc. Jednym z nich jest budynek tak zwanej Białej Fabryki był jednym z pierwszych budynków przemysłowych wybudowanych w Łodzi – pochodzi on z lat 30. XIX wieku. Jest to idealny przykład na to, jak dynamicznie ta gałąź gospodarki rozwijała się w tym mieście w czasie rewolucji przemysłowej. Budynek znajduje się przy najbardziej znanej ulicy tego miasta – przy ulicy Piotrkowskiej.

Konstrukcja wybudowana została w stylu klasycystycznym, w kształcie przybliżonym do litery „C”. „Biała Fabryka” zyskała swą nazwę od elewacji, która zdecydowanie wybija się na tle innych budynków swoim jasnym kolorem. Obecnie nie jest to zakład przemysłowy, ale siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Odwiedzając to miejsce możemy dowiedzieć się, jak na ziemiach polskich rozwijało się nie tylko włókiennictwo ale również cały przemysł. Zobaczyć też można oryginalne tkaniny, które produkowane były w tym miejscu.

Jak wspomniane zostało wcześniej, Biała Fabryka znajduje się na ulicy Piotrkowskiej. Ta ulica znajdująca się w samym centrum miasta jest niewątpliwie jego wizytówką. Zaraz po zakopiańskich Krupówkach czy sopockim „Monciaku”, jest to chyba najpopularniejszy deptak naszego kraju. Przy ciągnącej się przez ponad 4 kilometry ulicy znajduje się całe mnóstwo kawiarni, restauracji, muzeów a także wiele elementów, które pozostały tutaj z dawnej historii – zdecydowanie jest ona sercem nie tylko samej miejscowości, ale również życia towarzyskiego i kulturalnego. Oprócz kwestii rozrywkowej, dla fanów pomników historii, jest na niej wiele cennych zabytków architektonicznych takich jak archikatedra świętego Stanisława Kostki, Pałac Juliusza Heinzla czy opisana wyżej Biała Fabryka.

Dawniej Łódź była miastem typowo przemysłowym, jednak obecnie jest to miejsce, do którego zjeżdża wiele osób w celach typowo turystycznych, na co została doskonale przygotowana baza noclegowa. Noclegi łódzkie są świetnym rozwiązaniem zarówno na weekendowy wypad jak i dłuższy pobyt noclegowy. Warto zwrócić uwagę na ofertę hotelu „Reynolt”. Nie bez powodu został on oznaczony trzema gwiazdkami – jest to lokal na najwyższym poziomie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że działa już od lat 50. XX wieku, to zdecydowanie obiekt o bogatej tradycji.

Do Łodzi przyjeżdża wiele osób w różnych celach, zarówno biznesowych jak i naukowych oraz po prostu po to, żeby poznać historię oraz kulturę tego miejsca. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że każdy powód jest dobry, żeby choć raz się tu znaleźć.

2 thoughts on “Biała Fabryka w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *