Bory Tucholskie – magia i tajemnica ukryta wśród lasów

Bory Tucholskie to miejsce pełne magii i tajemnic. Wspaniałe krajobrazy, czyste strumyki i jeziora, a także największe skupisko lasów, to wszystko czeka na turystów wybierających się tutaj w swoją podróż. Kraina ta położona jest na Pojezierzu Pomorskim. Wciąż jeszcze można tutaj natrafić na obszary dzikie, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. Aby chronić tą unikalną przyrodę na obszarze Borów Tucholskich utworzono rezerwaty. Najciekawszy z nich – rezerwat cisów leży w nadleśnictwie Wierzchlas. Jest to piękny i unikalny fragment dawnej puszczy Pomorskiej. Jak podają źródła wiek drzew określany jest na 600 lat. Od dłuższego już czasu do Borów Tucholskich przyjeżdżają turyści w poszukiwaniu ciszy, spokoju i bezpośredniego kontaktu z naturą.

Bory Tucholskie jako baza wypoczynkowa to głównie noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Region ten jest doskonałym miejscem dom uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Dla miłośników rowerów powstały dwa ciekawe, dobrze oznakowane szlaki. Dla lubiących piesze wycieczki wytyczono ponad 370 kilometrów szlaków. W Woziwodzie można spędzić aktywnie czas i skorzystać ze ścieżki rekreacyjno – sportowej na której umieszczono 13 stanowisk do ćwiczeń. Największą rzeką Borów Tucholskich jest Brda, druga co do wielkości – Wda. Ciekawostką jest, że rzeka ta przepływa przez dziewięć różnych jezior. Dla turystów lubiących mocne wrażenia na pewno ciekawym pomysłem będzie spływ kajakowy po Brdzie. Szlak ten znany jest nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Warto odwiedzić najbardziej magiczne miejsce Borów – „Kręgi Kamienne” we wsi Odry. Jest to tajemniczy rezerwat, gdzie na obszarze 16 hektarów utworzono przed wiekami z olbrzymich głazów 10 kręgów. Do dzisiaj do końca nie wiadomo jakie znaczenie miały te kręgi. Największym miastem, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Borach Tucholskich są Chojnice. W mieście można obejrzeć fragmenty średniowiecznych murów miejskich a także gotycki parafialny kościół i barokowe kolegium jezuitów. Drugim miastem jest Tuchola z ciekawym Muzeum Borów Tucholskich. Również i to miasto oferuje bogatą bazę noclegową i można je potraktować jako bazę wypadową do Borów. Każda pora roku jest odpowiednia aby odwiedzić ten ciekawy skrawek Polski. Jest to miejsce, w którym można dobrze odpocząć i na chwilę zapomnieć o codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *