Ciekawe zabytki w Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój jest niezwykle urokliwą miejscowością uzdrowiskową, położoną w województwie dolnośląskim (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie). Charakteryzuje się bardzo korzystnym dla zdrowia podgórskim klimatem, a także bogatymi złożami leczniczych surowców naturalnych: wód mineralnych, szczaw radonowych oraz borowiny. Jest to miejsce niezwykle przyjazne nie tylko dla kuracjuszy, ale także dla turystów. Bogata sieć szlaków turystycznych i rowerowych, najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność oraz malownicza promenada spacerowa to kolejne atuty Świeradowa-Zdroju. Miejsce to posiada także oczywiście bogatą bazę noclegową (➣http://meteor-turystyka.pl/noclegi,swieradow-zdroj,0.html). Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im noclegi.

Świeradów-Zdrój to także miasto, które może się pochwalić dużą liczbą interesujących zabytków. Zdecydowana ich większość to obiekty XIX i XX wieczne. Sam zaś układ miasta pochodzi z czasów od XVII do XIX wieku. Koniecznie powinniśmy zobaczyć historyczny Dom Zdrojowy, który powstał wraz z początkami tutejszego uzdrowiska. Składa się on z dwóch części, połączonych Halą Spacerową, w której mieści się również pijalnia wód. Jest to właśnie najdłuższa hala spacerowa w regionie. Przed Domem Zdrojowym mieści się również sztuczna grota, w której znajduje się pijalnia wód. Kolejne interesujące zabytki to sanatorium „Turoń”, sanatorium „Szarotka”, budynek „Stary Zdrój” oraz pensjonaty „Eldorado” i „Paprotka”. Tak naprawdę, cały zespół budynków uzdrowiskowych jest już oficjalnie uznany za zabytek. Powinniśmy zwrócić także uwagę na park. Kolejnymi ciekawymi obiektami są zespół willowy oraz willa i oficyna. Powinniśmy zobaczyć także tak zwany „Czarci Młyn”, czyli młyn wodny, w którym zachowało się oryginalne, XIX wieczne wyposażenie, typowe dla młynów z przełomu wieków. Oprócz niego, zwróćmy też uwagę na zakład kuracji borowinowych (dawne Łazienki Marii), a także na schronisko na Stogu Izerskim, które mieści się przy szlaku.

Świeradów-Zdrój jest przede wszystkim nastawiony na działalność turystyczną i uzdrowiskową, istnieje tu zatem również bogata infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa i rekreacyjna. Co roku odbywają się liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Oprócz tego, możemy korzystać także z basenów, kortów tenisowych lub wybrać się na wycieczkę koleją gondolową na Stóg Izerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *