W kości udowej, pierwszy system linii do góry z systemem wynikającym z bocznej części kości udowej, aby rozciągnąć się do dolnej części kości udowej szyi i głowy. Drugi układ łączy się z układem kości udowej rozciągającym się od części przyśrodkowej trzonu kości udowej do części górnej głowy kości udowej.

MedSen – laryngolog, ortopeda a ruchomość stawowa

Po bocznej stronie stawu biodrowego powięź lata jest wzmocniona w celu utworzenia układu iliotibialnego, który funkcjonuje jako pasmo napinające i redukuje obciążenia zginające na proksymalną część kości udowej. Natomiast o centrum MedSen poczytasz na: MedSen – laryngolog, ortopeda.

MedSen - laryngolog, ortopeda

Kapsuła łączy się z kością biodrową poza wargą acetabularną, która wystaje w przestrzeń kapsułki. Od strony kości udowej odległość pomiędzy chrząstką chrzęstną głowy a mocowaniem kapsułki u podstawy szyi jest stała, co pozostawia szerszą zewnętrzną część szyi z tyłu niż z przodu.

Mocna, ale luźna, włóknista kapsuła stawu biodrowego pozwala stawowi biodrowemu na drugi co do wielkości zakres ruchów (drugi tylko do barku), a jednocześnie podtrzymuje ciężar ciała, ramion i głowy.

Kapsuła posiada dwa zestawy włókien: wzdłużne i okrągłe.Okrągłe włókna tworzą kołnierz wokół szyi kości udowej, zwany strefą orbicularis. Włókna siatkówki wzdłużnej przemieszczają się wzdłuż szyi i przenoszą naczynia krwionośne.

MedSen – laryngolog, ortopeda a wiązadła

  • Wiązadła zewnętrzne. Przednie (lewe) i tylne (prawe) aspekty prawego biodra.
  • Wiązadło wewnątrzkomorowe. Lewy staw biodrowy od wewnątrz miednicy z usuniętą podłogą acetabularną (lewa); prawy staw biodrowy z usuniętą kapsułą, aspekt przedni (prawa).
  • Staw biodrowy jest wzmocniony czterema więzadłami, z których trzy są więzadłami zewnętrznymi, a jedno wewnątrzgałkowe.
  • Wiązadła pozakręgowe to wiązadła iliofemoralne, izchiofemoralne i pubofemoralne przyczepione do kości miednicy (odpowiednio ilium, izchium i pubis). Wszystkie trzy wzmacniają kapsułę i zapobiegają nadmiernemu zakresowi ruchów w stawie. Spośród nich więzadło w kształcie litery Y i skręcone więzadło iliofemoralne jest najsilniejszym więzadłem w organizmie człowieka.

W pozycji wyprostowanej zapobiega wypadnięciu tułowia do tyłu bez potrzeby aktywności mięśniowej. W pozycji siedzącej zostaje rozluźniona, co pozwala miednicy przechylić się do tyłu do pozycji siedzącej. Więzadło iliofemoralne zapobiega nadmiernemu przywodzeniu i wewnętrznej rotacji bioder. Więzadło izchiofemoralne zapobiega rotacji przyśrodkowej (wewnętrznej), podczas gdy więzadło pubofemoralne ogranicza porwanie i rotację wewnętrzną stawu biodrowego.

Strefowe więzadło oczodołowe, które leży jak kołnierz wokół najwęższej części szyi kości udowej, jest przykryte innymi więzadłami, które częściowo do niego promieniują. Orbicularis strefy działa jak dziurka na głowie kości udowej i pomaga w utrzymaniu kontaktu w stawie. Wszystkie trzy więzadła stają się napięte po rozciągnięciu stawu – stabilizuje to staw i zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne mięśni w pozycji stojącej.

Wiązadło wewnątrzkręgowe, więzadło więzadła, jest przymocowane do zagłębienia w panewce (nacięcie panewki) i zagłębienia na głowie kości udowej (fovea głowy). Jest ona rozciągana tylko wtedy, gdy biodro jest przemieszczane i może zapobiec dalszemu przemieszczaniu się.