Węgierska Górka i Żywiecki Park Etnograficzny

Węgierska Górka to niewielka wioska, położona w powiecie żywieckim w Beskidzie Śląskim. Otoczona górami jest doskonałym miejscem na spędzenie zarówno wakacyjnego urlopu jak i zimowych ferii z całą rodziną – ostatnio o turystyce górskiej mówiliśmy w kontekście Zakopanego (info: http://grspoznan.pl/zakopane-poczatki-turystyki-4/). Miejscowość, choć niewielka, może poszczycić się tym, że znajduje się w niej dosyć obszerna baza noclegowa mogąca pomieścić wielu gości. Praktycznie na każdej ulicy można spotkać pensjonaty, domy wypoczynkowe czy kwatery prywatne (znajdź http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wegierska-gorka,0.html). Ciekawą alternatywą na spędzenie noclegu w górach są również pobliskie schroniska turystyczne.

Odpoczywając w Węgierskiej Górce warto tak zaplanować urlop, aby chociaż na jeden dzień wybrać się na zwiedzanie położonego nieopodal Żywca (tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiec). Miasto to słynie przede wszystkim z browaru, w którym zorganizowano Muzeum Browarnictwa. W Żywcu warto również zobaczyć Park Etnograficzny. Jest to najmłodszy skansen, położony na terytorium naszego kraju. Zajmuje on powierzchnię ponad 6 hektarów, na których zgromadzono zabudowania tradycyjnej wsi Żywiecczyzny. Do tej pory na obszarze muzeum udało się zgromadzić 17 historycznych zabudowań pochodzących z całego regionu. Wśród najważniejszych atrakcji Parku Etnograficznego z całą pewnością warto wymienić budynek szkolny pochodzący z przełomu XIX i XX stulecia, zabytkowy drewniany spichlerz czy dom wybudowany w tradycyjnym wołowskim stylu. Wycieczka po parku etnograficznym stanowi doskonałą okazję do poznania kultury, historii i tradycji tego wyjątkowego regionu.

Na ciekawą lekcję historii mogą załapać się nie tylko najmłodsi, ale również ich rodzice i dziadkowie. Na terenie skansenu są organizowane również imprezy tematyczne jak na przykład Wakacje z Duchami – jest to nocne zwiedzanie Muzeum. W planach jest również organizacja festiwalu folklorystycznego oraz święta ginących zawodów. Wakacje w Beskidzie Żywieckim to nie tylko doskonała okazja do budowania kondycji podczas wędrówek po okolicznych szlakach, ale również wyjątkowa szansa na dokształcenie się w zakresie historii i kultury pogranicza. Warto wykorzystywać każdą okazję, aby pozyskać ciekawe informacje, którymi można się będzie podzielić z najbliższymi.

4 thoughts on “Węgierska Górka i Żywiecki Park Etnograficzny

  1. podpisuję się pod tym @Eustachy. A poza tym to prawdziwy i profesjonalny blog ze sprawdzonymi informacjami.

  2. Klub Podróżników Grań – super, że zdecydowaliście się na pisania bloga dzięki wam w fajny sposób mogę poznawać zakątki Polki, których jeszcze nie znałem

  3. W Węgierskiej Górce pełno jest pięknych miejsc. Miałam tam nocleg niedaleko i wiem, że na zwiedzenie tych szlaków potrzeba co najmniej kilku dni:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *