Zakopane – początki turystyki

Zakopane – tej nazwy nie można brać dosłownie. Zwłaszcza kiedy mówimy o miejscowości, która znajduje się na dość dużej wysokości. Każdy o niej słyszał, spora część Polaków przynajmniej raz odwiedziła to turystyczne zagłębie, które od kilkudziesięciu lat jest na topie. Zarówno baza noclegowa, klimat i atmosfera zachęcają do wypoczynku tutaj 12 miesięcy w ciągu roku. Biorąc pod uwagę noclegi, Zakopane jest jednym z najlepiej "wyposażonych" miasteczek tego regionu [wachlarz ofert: meteor-turystyka.pl/noclegi,zakopane,0.html]. Fakt, czasami trzeba się nieźle nakombinować, żeby znaleźć nocleg, zwłaszcza kiedy nie mamy wcześniejszej rezerwacji.

Jakie początki miało miasteczko, aby urosnąć do takich metaforycznie ujmując rozmiarów? Dawno temu była to zwykła pasterska osada, w której mieszkańcy zajmowali się uprawą nieskomplikowanej górskiej roli oraz przede wszystkim hodowlą owiec. Oficjalnie, miejscowością Zakopane stało się w XVI wieku, wcześniej mieszkało tu zaledwie kilkadziesiąt osób. Największy rozwój pod względem turystyki przypada na XX wiek. W tym samym czasie miejscowość stała się własnością Węgier. Wtedy w gospodarkę miasta zakradły się przemysłowe aspekty, które rzadko spotykane są w takim klimacie i ukształtowaniu terenu. Powstała huta żelaza, która wtedy była jedną z największych w Polsce. Wiek XX był okresem, w którym Zakopane nabrało największego tempa rozwoju gospodarczego, w które powoli wplatała się turystyka. W tym samym czasie Zakopane pod względem administracyjnym stało się uzdrowiskiem. Niedługo później miasteczko miało już trzy tysiące mieszkańców. Polskie władze postarały się, aby w miejscowości powstał park narodowy i tak też się stało. Do dziś cieszy on oczy i wszystkie zmysły przebywających tu urlopowiczów i turystów. Jak na ówczesne czasy, świadomość postępu cywilizacyjnego i jego niebezpiecznych skutków była dość nikła, dlatego też tu należy się jeszcze głębszy ukłon w stronę twórców parku.

Dziś, Zakopane to typowy ośrodek turystyczny z wszelkimi walorami – sklepiki, knajpy, restauracje, hotele i pensjonaty, kramy, ścieżki spacerowe, wyciągi narciarskie i wiele innych. To miasto na każdą porę roku – znajdziemy tu zawsze coś, co nas zainspiruje. To idealne miejsce na święta czy dwudniowy weekendowy wypad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *